Elif Şafak aleyhine açtığı ‘intihal’ davasını kazandıktan sonra mücadelesiyle geniş bir kitlenin sevgi ve saygısını kazanan yazar Mine Kırıkkanat, son olarak edebiyatımızın sinemamızın tiyatromuzun adlarını ‘Türk’ yerine ‘Türkiyeli’ olarak değiştirenleri eleştiren çıkışlarıyla dikkat çekmeye başladı.

En son izlediği Rum asıllı başarılı tiyatro adamlarımızdan Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği “Deli Şair Ömer Seyfettin” oyununu izledikten sonra X hesabından bir mesaj yayınladı.

Mine Kırıkkanat’ın ders niteliğindeki mesajı şöyle:

Bu gece Türkiye’nin yaşayan en iyi tiyatro yazarı ve eserleri Almanya’dan Gürcistan’a 9 dilde oynanan Kosta Kortidis’in “Deli Şair, Ömer Seyfettin” adlı oyununu gözyaşları içinde izledim… İlk günden Milli Mücadele’ye ve Mustafa Kemal Paşa’ya destek, özgün Türkçe’ye yaşam veren bu büyük insanı istanbul doğumlu Rum asıllı Türk yazar Kosta Kortidis anımsıyor, onurlandırıyor. Kosta ve arkadaşları Türk edebiyatını, Türk tiyatrosunu yüceltiyorlar. Çünkü onlar gerçek sanatçı ve etik sahibi aydınlar. Türk dememek için Türkiye tiyatrosu kanırtıp sanatta bile ırk ayrımcılığı yapan yarım aydın, tam satılmışlara kapak olsun!

 

DELİ ŞAİR ÖMER SEYFETTİN OYUNU

 Deli Şair Ömer Seyfettin oyuncuları (Foto: Dilara Oktar) 

 Pazartesi akşamı saat 20.30’da Kadıköy Eğitim Sahnesi’nde oynanan  Deli Şair Ömer Seyfettin oyunu, nesilleri öyküleriyle büyüten ölümsüz yazar Ömer Seyfettin’in hayatının son gününü anlatıyor. 2020 yılında, Ömer Seyfettin’in 100. ölüm yıldönümünde ilk kez sahnelenen Deli Şair Ömer Seyfettin, yazarın son gününü seyirciye üst üste birkaç kez yaşatırken, hayatından bilinmeyen ve çarpıcı ayrıntıları da göz önüne seriyor. Kosta Kortidis’in yazdığı yönettiği ve rol aldığı oyunda Alper Arık, İlkay Özşen, Kosta Kortidis, Dilara Tabak ve Akın Kaplan var.

 

KOSTA KORTİDİS KİMDİR?

1979 yılında Eski İstanbul olarak bilinen Suriçi bölgesinde dünyaya geldi. Baba tarafından çok eski Samatyalı bir soy ağacının son kuşak temsilcisi olup Anne tarafından Kayseri, Bandırma/Erdek Rumlarından gelmektedir. Çocukluk yılları Beyoğlu'nda geçti. İki yaşında yetim kaldı. Babası Poseidon Kortidis Şişli Rum Ortodoks Mezarlığında yatmaktadır. Sonradan babasının ismini oğluna verdi. İlk tahsilini Zapyon Rum Lisesi ilk bölümü; Orta ve lise tahsilini ise Zoğrafyon Rum Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü ve Dean College of London'da eğitim gördü. İlk kitabı serinin de ilk bölümü olan Kostalar Memetler Rebetler 1 (Sedat Simavi Edebiyat Ödülleri 2004), Rum Çocuğu, Rulet (Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri 2012, Yılın En Başarılı Yazarı 2015, Crimea Uluslararası Tiyatro Festivali 2004, Sarajevo International Festival 2005, Direklerarası ve Kültür Bakanlığı Ödülleri 2015)

 

Tiyatro ile ilk kez 1992 yılında tanıştı. Amatör düzeyde ilk kez bu tarihte sahneye çıktı. Profesyonel tiyatroya 1998 yılında geleneksel Türk tiyatrosu ustası Gazanfer Özcan'ın yanında Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda Engin Gürmen'in yönettiği Aşk Memuru adlı fars türü oyunla başladı. Daha sonra 1999 yılında kendi kurduğu İstanbul Oyuncuları'nda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Yurt içi ve yurt dışı festivallere katıldı, ödüller kazandı. 1999 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'na sınavsız kabul edildi. Aynı yıl Türk tiyatrosunun son kuşak geleneksel Türk tiyatrosu ustalarından kabul edilen Zihni Göktay ile sahneye Gülsün Siren'in Pembe Konağın Gelinleri oyunuyla çıktı. Bu başarıdan sonra uzun yıllar Zihni Göktay ile birlikte çok sayıda eserde usta çırak ilişkisini ve sahne başarısını sürdürdü. Başta Lüküs Hayat, Kanlı Nigâr, Tiyatro Şarkıları ve Pembe Konağın Gelinleri olmak üzere birçok eserde ustasıyla birlikte 1500'ün üzerinde temsil sayısına ulaştı. İBB Şehir Tiyatroları'nda Sarıpınar 1914, Düğün ya da Davul,4. Murad, Benim Küçük Yıldızım, Lay,Lay,Lom, Gılgameş gibi oyunlarda önemli roller üstlendi. Bunun yanı sıra birçok sinema filminde rol aldı. Yerli ve yabancı sinema filmlerinin senaryolarını Türkçe ve Yunanca'ya çevirdi. Tiyatro oyunu ve şarkı sözü çevirmenliği yaptı. TRT'de iki yıl boyunca diyalekt uzmanlığı görevini üstlendi. Daha sonra bu görevi özel televizyon kanallarında sürdürdü. Dialekt uzmanlığı yanı sıra televizyon dizileri için seslendirme ve seslendirme yönetmenliği yaptı. Yunanca, İngilizce, İtalyanca ve Rumca dillerini bilmektedir. Son yıllarda oyun yazarlığı kimliği ile ön plana çıktı. Yazdığı eserler, ulusal ve uluslararası düzeyde oynandı, yabancı dillere çevrildi. Şu ana kadar oyunları, Boşnakça, Lehçe, Yunanca, Farsça, İngilizce, Almanca, Gürcüce, Fransızca,Sırpça, Rusça ve Çince'ye çevrilmiş ve çevrilmeye devam etmektedir. 9 Ekim 2014 itibarıyla ilk kez en yüksek ulusal düzeyde; "Rulet" adlı tiyatro oyunu Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmeye başlandı. T.C. Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları Edebi Kurul onaylı ve Millî Kütüphane'de mevcut 13 eseri bulunmaktadır.

Oyunları hakkında ulusal düzeyde birçok akademik tez yazıldı ve araştırma konusu yapıldı. Ulusal ve Uluslararası düzeyde oyunları üniversiteler tarafından ders müfredatına alındı, ders olarak okutuldu ve sahneye taşındı. Mitoloji alanında yaptığı çalışmalar ile tanındı. Halen aktif olarak antik Yunan mitolojisi alanında seminerler, dersler ve konferanslar vermektedir. Klasik Grekçe ve orijinal metinler üzerinden mitolojik çalışmalar ve okumalar yapabilen nadir mitologlardan biri olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda eserleri sesli kitap olarak da ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlandı.[2] 2019 yılında en yakın dostu ve çocukluk arkadaşı Akın Kaplan ile birlikte Teatro Rudius'u kurdu. Aynı tiyatronun sanat yönetmenliğini üstlendi. Şu an aktif olarak yazarlık akademileri, seminerler, üniversite panelleri düzenlemekte,yurt içi ve yurt dışında konferanslara davet edilmektedir. 2021 yılında Antalya - Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından Manavgat Belediyesi Manavgat Kent Tiyatrosu Kurucu Genel Sanat Yönetmeni görevine getirildi. Halen bu görevi sürdürmektedir. Kosta Kortidis'in birçok dilde yayımlanmış yirminin üzerinde basılı ve sesli kitabı bulunmaktadır. (Wikipedia)

KOSTA KORTİDİS’İN KİTAPLARI

Rulet (Devlet Tiyatroları)

Malulen Emekli Gök bilimci Hüseyin Çineli (Cef Tiyatro) 

Ted Bundy (Devlet Tiyatroları - Tiyatro Keyfi) 

Taşın Kalbi - Camille Claudel (Devlet Tiyatroları - Tiyatro Keyfi) 

Kostalar Memetler Rebetler (Devlet Tiyatroları)

Büyük Tuzak (Devlet Tiyatroları)

Son Mülakat - Barış Manço

Hela Monologları

Sorgu

Matematik Bilmeyen Giremez

Son Bir Bahar

Bandırma Vapuru (Devlet Tiyatroları)

Çiçekçi Sokağı Cinayeti

Bana Amy De

Deli Şair Ömer Seyfettin (Devlet Tiyatroları)

Başka Biri (Devlet Tiyatroları)

Oyuna Geldim

Kurt Adam (Devlet Tiyatroları)

Eichman'ın Kavanozu

Vestiyer

İki Yakanın Hikayesi Manavgat

Gözyaşı Sarayı Kösem

Kiralık Yüzleşme (DevletTiyatroları)

KOSTA KORTİDİS’İN ÖDÜLLERİ

Direklerarası Ödülleri  Yılın En Başarılı Oyun Yazarı 2015/RULET

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri 2012/RULET

Kültür Bakanlığı Özel Ödülü 2014/RULET

Direklerarası Seyirci Ödülleri Yılın En Başarılı Oyun Yazarı 2019/TED BUNDY 

XXII. Direklerarası Ödülleri Yılın En Başarılı Oyun Yazarı Ödülü 2022/OYUNA GELDİM Kaynak hatası: <ref> etiketinde geçersiz değişken  

XXIII. Direklerarası Seyirici Ödülleri Yılın En Başarılı Yönetmeni 2023/İKİ YAKANIN HİKAYESİ

10. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Tuncer Cücenoğlu Yılın Yazarı Kosta Kortidis 2023/SORGU

10. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Jüri Özel Ödülü 2023 - İki Yakanın Hikayesi / Kosta Kortidis - Manavgat Belediyesi Manavgat Kent Tiyatrosu

Daejeon Uluslararası Tiyatro Festivali Özel Seçkisi Açılış Oyunu- Bana Amy De (Amy Winehouse) Kosta Kortidis 

KOSTA KORTİDİS’İN TİYATRO OYUNLARI

Aşk Memuru, 1998, Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu - Şoför Ahmet

Ada, 1999, Athol Fugard, İstanbul Oyuncuları - John

Pembe Konağın Gelinleri, 1999, Gülsün Siren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Murtaza

Sarıpınar 1914, 2001, Turgut Özakman, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları -Eşraftan Hasan Bey / Dr. Nikolaki

Lüküs Hayat, 2002, Cemal Reşit Rey, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Antraj

Tiyatro Şarkıları, 2003, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Solist

Benim Küçük Yıldızım, 2003, Cengiz Özek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Horoz / Baykuş

Düğün ya da Davul, 2004, Haşmet Zeybek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Koro

Gılgameş, 2004, Zeynep Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Avcı / Humbaba

4.Murad, 2005, Turan Oflazoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Silahtar

Lay Lay Lom, 2005, Sevgi Sakarya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Fadut

Kanlı Nigar, 2006, Sadık Şendil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları - Karanfilzade Narçın Çelebi

Hamlet, 2012, William Shakespeare, CEF Tiyatro - Mezarcı

III. Richard, 2014, William Shakespeare, CEF Tiyatro - Derby Kontu Stanley

Malulen Emekli Gök bilimci Hüseyin Çineli, Kosta Kortidis, 2015 CEF Tiyatro - Kamuran Uzunköprülü

Bandırma Vapuru, 2019 Kosta Kortidis, Teatro Rudius, General Refet Bele

Deli Şair,2020 Kosta Kortidis, Teatro Rudius, Cenap Şahabettin

Kurt Adam, 2021 Kosta Kortidis, Teatro Rudius, Başdedektif Lawrence

Sorgu, 2022 Kosta Kortidis, Teatro Rudius, Başçavuş Green F.Sonny

Gözyaşı Sarayı Kösem,2023 Kosta Kortidis , Çiğdem Tunç Tiyatrosu, Sultan Mustafa

Çiçekçi Sokağı, 2023 Kosta Kortidis , Teatro Rudius, Şık Manol

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)