İran analizleriyle tanınan Dr. Arif Keskin, İnek (1969), Hamoun (1989), Leyla (1997) gibi Türkiye'de de tanınan ve sevilen filmlerin yönetmeni Dariush Mehrjoui'nin öldürüldüğü haberini X'teki sayfasında paylaştı.

Arif Keskin acı haberi, "İran sinemasının ünlü yönetmenlerinden Daryuş Mihrcuyi ve eşi Vahide Muhammadifar kendi evlerinde öldürülmüş. Cinayet, boyun bölgesine bıçak veya başka bir keskin bir cisim darbeleriyle işlenmiş. Gayri resmi kaynaklar, kafalarının kesildiğini iddia ediyor. Ancak bu iddia hala doğrulanmış değil. Kimin/kimlerin yaptığı bilinmiyor." diye bildirdi.

Kariyeri boyunca devlet sansürü ile mücadele eden 83 yaşındaki İranlı film yönetmeni ve eşi, evlerinde kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından bıçaklı saldırıda öldürüldüğü haber ajanslarına da yansıdı.

Yönetmenin maktul eşi Mohammadifar da geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformundan bıçaklanma tehdidiyle ilgili mesaj paylaşmıştı.

CİNAYETİN NEDENİ SIR

Olaya ilişkin İran polisinin açıklamasıysa, “Bu olay, bilinmeyen bir kişi veya kişiler tarafından bilinmeyen bir nedenle meydana geldi ve cinayetin nedeni hala bilinmiyor. Kanıtlar, bu cinayetin, soğuk silahların boyun ve vücut kısımlarında neden olduğu yaralanmalar sonucu işlendiğini gösteriyor” biçiminde.

İranlı ünlü yönetmen son zamanlarda İran sansür kuruluna verdiği kimi filmlerin kaybolduğunu iddia ederek yönetimle ters düşmüş ama sonra yanıldığını söyleyerek arayı düzeltmişti. Yönetmenin siyasal/muhalif çıkışlardan uzak olduğu da gelen bilgiler arasında.

1939 doğumlu yönetmenin eşi Vahide Muhammadifar'ın kendisinden 30 yaş küçük olduğu ve senaryo yazarı olarak oyunculuk da yaptığı bildiriliyor.  

DARİUSH MEHRJOUİ KİMDİR?

1939 yılında İran’ın başkenti Tahran’da doğan yönetmen, 1970’lerin başında İran’ın ‘yeni gerçekçi film dalgası'nın kurucularından biri olarak biliniyor.

1998’de Chicago Uluslararası Film Festivali’nden Gümüş Hugo ödülü ve 1993 San Sebastián Uluslararası Film Festivali’nden Altın Deniz Kabuğu ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül alan Dariush Mehrjoui, 1960’ların başında Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde sinema programında okudu.

Dünyaca ünlü yönetmen, 1969’da çektiği ikinci filmi Gaav 'The Cow" (İnek) ile İtalya yeni gerçekçi sinemasının izinden gitti, Gaav filmiyle İran Yeni Dalga Akımı’nın başlamasına öncülük etti.

DARİUSH MEHRJOUİ’NİN DÜNYACA ÜNLÜ FİLMLERİ

  • İnek
  • Mina Çemberi
  • Kiracılar
  • Hamun
  • Leyla
  • Armut Ağacı
  • Sentur Çalan
  • Laminur

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)