VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY), “Amerika Birleşik Devletleri Tarihi” isimli kitabı okurlarıyla buluşturuyor. Kitap, Amerika’nın başlangıcından günümüze kadar uzanan mücadeleler ve çelişkilerle dolu tarihine yönelik kapsamlı bir inceleme yürütüyor. Amerikan ulusunun ideolojik temellerini ve tarih boyunca bu temellerin nasıl tezahür ettiğini, yalnızca siyasi liderlere ya da önemli olaylara değil, aynı zamanda dönemin toplumsal olaylarına, ekonomik değişimlerine ve kültürel gelişmelere de değinerek ortaya koyuyor.

VBKY’nin tarih kitaplığı, Jill Lepore’un kaleme aldığı, İrem G. Şalvarcı ve Barış Arpaç’ın Türkçe’ye çevirdiği Amerika Birleşik Devletleri Tarihi adlı kitabıyla genişlemeye devam ediyor. Lepore, Amerika’nın başlangıcından günümüze kadar uzanan mücadeleler ve çelişkilerle dolu tarihine yönelik kapsamlı bir inceleme yürütüyor. Bu uzun tarihi, “Fikir” (1492-1799), “Halk” (1800-1865), “Devlet” (1866-1945) ve “Makine” (1946-2016) şeklinde dört temel konu ve başlık altında tartışıyor. Amerikan ulusunun ideolojik temellerini ve tarih boyunca bu temellerin nasıl tezahür ettiğini, yalnızca siyasi liderlere ya da önemli olaylara değil, aynı zamanda dönemin toplumsal olaylarına, ekonomik değişimlere ve kültürel gelişmelere de değinerek ortaya koyuyor. Birleşik Devletler’in, temel idealleri olarak gördüğü özgürlük, eşitlik ve halkın egemenliği gibi kurucu ilkelerini sorguluyor ve bu idealleri, kölelik, ırkçılık, kadın hakları, göçmenlik vb. konulardaki mücadelelerle iç içe geçirerek ele alıyor. Bu doğrultuda Amerikan demokrasisinin zayıflıklarını ve sınırlarını tartışan yazar, bir yandan da ulusal kimlik ve demokrasi kavramlarının dönüşümü bağlamında Amerikan toplumunun çeşitli kesimlerinin bu süreçteki rollerini ve birbirleriyle olan etkileşimlerini göstermeye çalışıyor. Lepore’un bu eseri, Amerikan tarihini anlamak bakımından temel bir kaynak olmasının yanı sıra Amerikan toplumunun güncel meselelerini ve istikbaldeki yerini anlamak için bir kılavuz olma özelliğini taşıyor. 

Kitap Tanıtım Yazısı: 

Amerikan deneyi, Thomas Jefferson’ın “Bu gerçekler” dediği üç farklı siyasi fikre dayanıyordu: Politik eşitlik, doğal haklar ve halkın egemenliği. Jefferson, 1776 senesinde, Bağımsızlık Bildirgesi’nin bir taslağında, “Biz bu gerçekleri kutsal ve yadsınamaz kabul ediyoruz” diye yazmıştı… Bu fikirlerin kökleri Aristoteles kadar antik, Genesis kadar eski ve dalları bir meşenin dalları kadar uzundu. Bunlar bu ulusun kuruluş ilkeleridir; bunlar ilan edilerek ulus oluşmuştur. Takip eden asırlarda bu ilkeler el üstünde tutulmuş, yerilmiş, bunlara karşı çıkılmış, onlar için ve onlara karşı mücadeleler verilmiştir. 

JİLL LEPORE KİMDİR? 

Jill Lepore, Harvard Üniversitesi’nde Amerikan tarihi profesörüdür. 1987 yılında Tufts Üniversitesi’nden İngilizce lisansıyla mezun olan Lepore, 1990 yılında Michigan Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü alanında yüksek lisans ve 1995 yılında Yale Üniversitesi’nde Amerikan Çalışmaları alanında doktora yapmıştır. Harvard Tarih Bölümü’ne 2003 yılında katılmış ve 2005-10, 2012 ve 2014 yıllarında Tarih ve Edebiyat Programı Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılından beri The New Yorker’da Amerikan tarihi, edebiyatı ve siyaseti hakkında yazılar yazmaktadır. Deneme ve eleştirileri The New York Times, The Times Literary Supplement, The Journal of American History, Foreign Affairs, Yale Law Journal, The American Scholar ve American Quarterly dergilerinde yayımlanmıştır. Çevirisini sunduğumuz kitabı These Truth: A History of the United States uluslararası çok satanlar listesine girmiş ve Time Dergisi tarafından son on yılın en iyi kurgu dışı kitabı seçilmiştir. Ödüllü bir profesör olan Lepore, kanıt, tarihsel yöntemler, beşeri bilimler ve Amerikan siyasi tarihi alanlarında dersler vermektedir.

 

KÜNYE 

Yayınevi: VBKY 

Yazar: Jill Lepore 

Kategori: Tarih 

Editör: Hatice Erva Akça  

Yayına Hazırlayan: Ekrem Demirli 

Çevirmen: İrem G. Şalvarcı- Barış Arpaç 

Proje Editörü: Merve Nur Yaman 

Son Okuma: Munise Şimşek 

Sayfa sayısı: 880 

(TANITIM METNİ) 

Gercekedebiyat.com 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)