Orman yangınları ve İHA teknolojileri

Orman yangınları ve İHA teknolojileri
30-07-2021

Geçen yıl yaşanılan ve en fazla da Hatay ilimize zarar veren orman kundaklamaları yeniden başladı. Polatlı'da askeri birliklerimizi hedef alan bir densiz emir kulu yakalandı. Umarız en ağır cezayı alır. Aynı zaman diliminde bir çok yerde sistematik olarak başlayan yangınlar büyük zarara yola açıyor.

Oksijen kaynakları, insanların ve hayvanların yaşam alanlarına zarar veriyor. İstemediğimiz bir senaryoyla karşı karşıyayız. Kundaklama da bir savaş yöntemidir, maalesef bize karşı kullanılıyor. Tüm insanlığın gereksinim duyduğu ekolojik denge de zarar görüyor. Denizlerde mikoplast, aşırı avlanma, terk edilmiş balık ağları ve kanunsuzluk. Havada karbon dioksit, toprakta kuraklık, aşırı ilaçlama, hormonlu tarım ve zehirlenme. İnsanoğlu da halen birbirine güvensiz ve global sınıf mücadelesinde değerlerini kaybediyor.

Büyük bir yıkıma doğru hızla gidiliyor.

Bu kundaklamaların bitmeyeceği açık. Bir takım irticacı güçlerin bölgemizi incilde yazıldığı gibi şekillendirmek ve ülkeleri parçalamak için kullandığı kiralık suç şebekeleri iş başında. Amaç bölge ülkelerini zayıflatıp tüm kaynaklara ve tarihe el koymak. Bölgeyi insanların yazdığı din kitaplarında olduğu gibi şekillendirmek. Yangınların bir bölümünün de 'bir şey olmaz yaaa' kültürü, cehalet ve dikkatsizlik yüzünden çıktığını da göz ardı etmeyelim.

Dev yangın söndürme İHA'ları problemi çözer. Bu teknoloji elimizde mevcut. Bu artık olanak dışı değil.

Süper SİHA'larımız var, füze atıyor. Su bırakanını yapmak bu kadar mı zor? 20 tanesi hepsini söndürürdü...

'Yandık, bittik edebiyatı' yerine elimizdeki imkanları kullanmak için harekete geçilmeli.

Örgütlü bir kundaklama harekatı ile karşı karşıyayız. Bunu geçen yıl da yaptılar. Bu işin arkasında örgütlerin var olma olasılığı çok yüksek ve devam edecek. Gelecek yıl da durum farklı olmaz.

Meclis bir an evvel toplanıp bu durumu görüşmeli ve orman kundaklamaya idam cezasını oylamalıdır.

Akıllara gelen bir başka kritik soru da şu; kaç adet yangın söndürme uçağımız var? Hem sivil hem de askeri kaç adet? Neden yalnızca iki adet uçak kullanımda. Sayı bu mu? Kapasite bu kadar mı?

Yaz ortasında orman alanlarını kundaklıyorlar. Geçen yıl Hatay'da yaşananlar halen akıllarda. Bu kritik dönemde silah altındaki askerlerimize önemli görev düşüyor Bu bir savaş ve savunmanın harekete geçmesi gerekiyor.

Yazın ormanların kundaklandığı dönemde askerlerimiz bu bölgelere sevk edilirse caydırıcılığı olacaktır. Ayrıca orman köylüleri ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan oluşan bir sivil savunma mekanizması da kurulmalı.

Kolluk güçleri ve istihbarat. Sivil savunma. Bilgilendirme kampanyaları. Dev balon formunda söndürme İHA'ları. Varolan tüm söndürme uçaklarının kullanıma alınması.

Yangınların söndürülmesinde canla başla çalışan bütün görevlilerimize teşekkür ediyoruz.

Teknoloji kuruluşlarımızı bir an evvel yangın söndürme İHA projelerini hayata geçirmeye ve bunları gelecek yaz sezonuna yetiştirmeye çağırıyoruz.

Cem Güneş

Gerçekedebiya.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Cem Güneş
Cem Güneş

İzmir doğumlu olmakla birlikte Kırşehir kütüğüne kayıtlıdır. 1987 yılından bu yana aynı zamanda vatandaşı olduğu Norveç"te yaşıyor. Bugüne kadar üç şiir ve iki öyku kitabı yayınlanan yazarımız, ne doğduğu topraklardan ne de ana dilinden kopabilmiştir. Romantik şiir ve sıra dışı yazgıları  kaleme aldığı öykülerinde, İskandinav kültüründen etkileri de gözlemliyoruz.