İsmet İnönü 'asker kaçağıdır'! Ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz

İsmet İnönü 'asker kaçağıdır'! Ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz
24-12-2022

Hüsamettin Cindoruk yakın zamanlarda bir sohbette anlatmış, böylece biz de öğrendik; Demokrat Parti Gençlik Kolları’nda siyaset yaparken, “İsmet İnönü asker kaçağıdır” derlermiş de, bunu duyan insanımız sorgu sual etmeden oracıkta inanırmış.

İsmet İnönü’nün Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına imzasının olduğu Lozan Antlaşması’na ilişkin güncel yalanları duyunca, “asker kaçağı” yalanının bir bebek gülüşü kadar tatlı kaldığını düşünmeden edemiyor insan!

Mustafa Bilgin

Birkaç gün sonra gireceğimiz 2023 yılı itibariyle Lozan Antlaşması süresinin dolacağı, içeriğindeki “gizli maddeler” nedeniyle zengin yer altı madenlerimizi çıkarmanın önündeki engellerin kalkacağı yalanının da çöpe atılmasına neyse ki az kaldı.

Siyaset yapmak biraz da yalan söyleyebilme becerisidir, kabul… Fakat bizdeki ‘sağ siyaset’ için asıl “maden”, vatanseverlik duygusu söz konusu olduğunda ne bilgi ne hüner arayan, “kabahatin çoğu sende”, canım halkımız gibi geliyor bana.

Batı Cephesi Komutanı bir Paşa da olsan, “asker kaçağı” olabiliyorsun bu yüzden, gerçek yamyamlardan vatan tapusu kotaran bir diplomat da olsan, “gizli maddeler” imzalayan bir hain!

Biz de İsmet İnönü gibi yapalım, “işimize gelmeyeni duymayalım” diyemiyoruz ki…

Yalandan kimse ölmüyor belki, fakat insanımızın bir bölümünün dimağı kötürüm ediliyor böylece!

Mustafa Bilgin

Tereyağından kıl çeker gibi yalan söyleyebilen sağ siyasetin karşısında son yıllarda ‘Siyasetçi’ İsmet İnönü vardı artık.

Halka yalan söyledi mi söylemedi mi gözlemlemeye yaşımın tutmadığı, CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün 1966 yılına gelindiğinde “Ortanın Solu” kavramını dillendirmeye başladığını okuyoruz.

O yıl, Kim dergisinde şöyle demiş:

“Çağdaş uygarlığın üstüne çıkmak, ancak devletçilik ile mümkündür. Kalkınmamızı yaparken, ekonomik bakımdan, sosyal bakımdan bugünkü uygarlıkta kullanılan solcu, sağcı deyimlerinin son ölçüsünü verelim istedik. ‘40’ yıldır Devletçiyiz derken aynı şeyi söylüyoruz. Bunun için ‘Ortanın Solundayız!’ dedim. Aslında ‘Laikiz!’ dediğimiz günden beri ortanın solundayız. Halkçı isen ortanın solunda olursun.”

Ortanın Solundan daha soldaki dünya görüşüne sahip, çok sevip saydığım kimi yazarlarımızdan; “Yalan söylerdi” değil belki, fakat aleyhinde çok ağır yazılar okudum İnönü’nün.

2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü 49 yıl önce bugün öldü

Hatasıyla sevabıyla bir Devlet Adamı, tarihi bir kişilikti…

Ve tarihi kişilikleri elbette Tarih yargılar…      

Ustamız Turhan Selçuk’un 9 Ağustos 1962’de Akbaba’nın kapağında çizdiği gibi:

Mustafa Bilgin

Mustafa Bilgin
Gerçekedebiyat.com

 

(3)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?