Hepimiz Arjantin’i tuttuk ama bu gerçeği unuttuk

Hepimiz Arjantin’i tuttuk ama bu gerçeği unuttuk
23-12-2022

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da yapıldı. Final maçında Türkiye’nin özellikle ‘Batıcı’ kesiminin dışındaki ahalinin gönlü Arjantin’den yanaydı. Ancak acaba ne kadar doğruydu

Fransa’yla, Yunanistan’a desteği, Doğu Akdeniz’de karşımıza çıkması, Afrika’da sömürgeciliğini rahatsız etmemiz, Ermenistan’a sınırsız desteği nedeniyle, hele de Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’yu İstanbul’u işgal etmiş olması nedeniyle pek de duygularımız uyuşmuyordu.

Hele ikinci yarı tek bir beyaz futbolcusunun sahada kalmayıp kaleci dışında Afrika milli takımına dönmesi tam sömürgeci yüzünü ortaya çıkarmıştı.

Ancak Arjantin’in de Akdeniz Ege filan olmasa da Ermeni sorunu konusunda Fransa’dan arda kalır bir yanı yoktu.

Fransa sömürgeci, ama Arjantin tarihi sömürgecilik ve soykırımla doluydu. Arjantin’in, Paraguay yerlilerinin 2/3’ünü katlettiğini, “yerli avları”yla öldürülen yerlilerin kesilmiş kulak ve burunlarını getirene para ödediğini çoğumuz bilmiyorduk!

Gazeteci ve çevirmen Şebnem Karslı sosyal medya sayfasında  (alçakça bir iftira ve ispatı mümkün olmayan iddialarla dolu) sözde ermeni soykırımını ilk tanıyan ülkelerin başında Arjantin’in geldiğini yazdı.

Dünyanın üçüncü büyük Ermeni lobisi Arjantin’de bulunuyormuş. Siyasetcafe’den Volkan Aydemir’in yazdığına göre öylesine aktiftler ki Fransa ve  ABD’deki Ermeni lobisinin önüne geçip, Arjantinden topladıkları para ve maddi yardımlarla, Ermenistan’daki eskimiş yapıları onarıp evsizlere de ev yapıyorlarmış şimdilerde! Bir de okul açmışlar o paralarla.

Arjantin Temsilciler Meclisi’nin Senato’ya havale ettiği sözde 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısının 13 Aralık 2006 tarihindeki oturumunda oybirliği ile kabul edilmişti. Arjantin Ermeni Soykırımı yalanını kabul eden 33 ülkeden biriydi.

Biz Che Guavera’nın çocuklarını destekliyoruz sanırken!

*

Kısacası, 300 milyon Türk diye övündüğümüz biz Türklerin hiçbir devletinin futbol takımının orada olmamasıyla üzülelim asıl.

Edebudsman

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?