CHP’nin yeni danışmanı AKP’li Mahir Ünal’dan da beter!

CHP’nin yeni danışmanı AKP’li Mahir Ünal’dan da beter!
06-12-2022

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni ekonomi danışmanı Daron Acemoğlu'nun Dar Koridor adlı kitabında, Atatürk ve devrimleriyle ilgili, AKP ideolojisini aratmayacak değerlendirmeler yaptığı ortaya çıktı.

Daron Acemoğlu adlı zat, kitabında boyundan büyük laflar etmiş, kurucu liderimize olmadık nitelemelerde bulunmuştur.

Acemoğlu kitabında alaylı biçimde “…daha sonra Atatürk adını alacak olan Mustafa Kemal diyerek onun aslen İttihat ve Terakki üyesi olduğu ve bu anlayışı aynen sürdürdüğünü ima ediyor.

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne “despotik devlet” kurdu diyor.

Acemoğlu harf devrimine,  AKP'li Mahir Ünal'ı aratmayacak biçimde saldırıyor.

Hatta Mahir Ünal daha insaflı!

Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmasına ve devrimlerinin tümüne saldırıyor!

Herifçioğlu’na göre şapka devdimine uymayıp fes giyenler de fena halde “infaz” edilmiş! 

“CHP ekonomi ve toplumu modernleştirmiş”miş ama “liderleri ve müttefikleri için denetlenmeyen bir iktidar ve ekonomik zenginlik de getirdi”ymiş!

Wikipedia’ya göre “Türkiye Ermenisi-Amerikalı ekonomist”e göre, “Latin alfabesine geçiş, kıyafet devrimi ve dini kurumların yeniden yapılandırması gibi pek çok reform topluma danışılmadan yapıldı ve zorla dayatıldı. Bu reformlara direnenler örneğin Batı tarzı şapka yerine 'fes’ takmakta ısrar edenler kovuşturmaya uğradı, bazı durumlarda da infaz edildi..."

*

Gerçekedebiyat.com günlük politikayla ilgilenmeyen yalnızca kültür sanat alanındaki politikalarla ilgilenen bir sitedir.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu babalarına saygıyı ilke etmiş, bunu ilkelerine yazmıştır. (Buradan manifestomuzu okuyabilirsiniz)

Bu ‘danışman’ kisvesi altındaki yüreği kara insanın Atatürk’ün kurduğu ve “Benim iki büyük eserim vardır, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir.” diyecek kadar değer verdiği, partide ne işi vardır?

“CHP önümüzdeki birkaç yılın değil geleceğin programını taşıyor” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e günümüz CHP yöneticilerinin bu garezi nedir?

Ya bir Yahudi Amerikalı, ya bir Ermeni Amerikalı bulup kendilerine hoca ediyorlar.

İlla bir danışman bulacaksan Prof. Yakup Kepenek, Prof. Korkut Boratav, Prof. Dr. Aziz Konukman ve değerli nice ekonomistimiz ne güne duruyor?

Unutulmasın ki Osmanlı’nın da son döneminde, posta telgraf idaresini, ya Ermeniler ya Yahudi ya Fransız müdürler yönetiyor, bir türlü Türk müdür bulunamıyordu!

*

İnsan sormadan edemiyor: Görünüşte farklı ama al birini vur ötekine görünümündeki Mahir Ünallara, Acemoğlularına Türk halkını sıkıştıranlar kimlerdir?

Görünüşe göre epey usta eller olmaları gerekiyor!

Türkiye’yi kurtarmak için önce bu CHP yönetiminden kurtulmak gerekiyor!

DARON ACEMOĞLU'NUN DAR KORİDOR ADLI KİTABINDA ATATÜRK'LE İLGİLİ SÖZLER:

"...Daha sonra Atatürk adını alacak olan Mustafa Kemal’in liderliğindeki güçlerin zaferiyle 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti pek çok yönden İTC (İttihat ve Terakki Cemiyeti) tarzını sürdürdü. Atatürk dahil liderleri ITC’nin eski üyeleriydiler. Ordu ve bürokrasinin önderliğinde (iş çevreleri ve diğerleri bu koalisyonun sadece çeperde kalan unsurları olarak dahil edilmişlerdi) daha fazla reform ve devlet inşası için yola çıktı, ama sadece despotik tarzda bir devlet oluşumu için. Artık iktidar merkezi  Atatürk’ün Cumhuriyet Halk Partisiydi (CHP). CHP ekonomi ve toplumu modernleştirdi ama liderleri ve müttefikleri için denetlenmeyen bir iktidar ve ekonomik zenginlik de getirdi. Kadınların özgürleştirilmesi ve güçlendirilmesi, bürokrasinin modernleşmesi ve sanayileşmenin desteklenmesi gibi bazı reform uygulamaları devlet kapasitesi yaratmak ve toplumun pek çok kesimi için daha önce olmayan bir kısım özgürlükler getirmek bakımından önemli adımlar olsalar da bunlar Türkiye’yi koridora sokmak amacı taşımıyordu. Latin alfabesine geçiş, kıyafet devrimi ve dini kurumların yeniden yapılandırması gibi pek çok reform topluma danışılmadan yapıldı ve zorla dayatıldı. Bu reformlara direnenler örneğin Batı tarzı şapka yerine 'fes’ takmakta ısrar edenler kovuşturmaya uğradı, bazı durumlarda da infaz edildi..."

Daron Acemoğlu

Daron Acemoğlu'nun James A. Robinson adlı yazarla yazdığı Dar Koridor kitabını Doğan Kitap hemencecik basmış.

2020 yılında basılan bu kitabın fiyatı (122 TL!) kadar tanıtım yazısı da ilginç: Tümüyle Batı demokrasilerini aklayan diğerlerini otoriter ilan eden alçakça bir tanıtım!

"Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?

"Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu?

"Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak?

"Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil… Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor…

"Dar Koridor okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor…"

dar koridor

Edebudsman
Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?