Back to basic

Back to basic
07-09-2022

'basite kısmen geri dönüş '

Başta TOFAŞ ve KARSAN olmak üzere tüm üreticilerimize acil önerimdir.

Çevreci ateşleme, eksoz ve katalizatörleri devre dışı bırakmadan, basit ve pratik araçlar üretmeye başlayın. Birden bire dev bir marketle karşılaşacaksınız. Hem para kazanacak hem de sade vatandaşa hizmet etmekten gurur duyacaksınız. Yalnızca kendi vatandaşlarımızın değil tüm mazlumların yüzü gülecek.

3 koltuk. 4 tekerlek. Elektrik-hidrojen ya da benzin motoru ve vites kutusu. 4 dingil. Kolla açılan cam. Kalorifer-klima. Ampullü farlar. Eski tip steryo boşluğu ve o meşhur dörtgen kablo - jack bağlantısı. Preslenmiş plastik o efsane ve ucuz tampon...

Otomobil üreticileri insan yaşamını çok kolaylaştıran bu araçların gelişimi konusunda birbiriyle hep yarış halinde oldular. Alman ekolü, Amerikan, İngiliz ve Fransız ekolü. Derken Avrasya bölgesi önce japon. Sovyet ve Kore'li üreticilerle başlamak suretiyle 'biz de varız' dedider.

50'li yılların ağır araçları gittikçe traşlanıp ve gelişerek 70'li yıllarda parlak bir dönem yaşadı. 80'li yıllarda kısmen ideali yakaladı. 90'lı yıllara gelindiğinde yeni yeni aşamaları denedi. 2000'li yılların başından itibaren çip ve elektronik kutuları, başarısız ışık sistemi olan xenon ampullerini kullandı. Şimdi bu araçların hepsi yollarda ekleme farlarla seyrediyor. Xenon denilen on para etmez ışıklandırmanın başarısızlığından sonra yeniden ampullü ya da led ampullü sistemler kullanılmaya başlandı. Bu kısmen geriye dönüştü.

80'li yıllarda çok akılcı preslenmiş plastikten tamponlar vardı. Resimde gördüğünüz otomobşildeki gibi. O yıllarda kullanılan yeni tip tevzi makarası ve distribitör kapağından oluşan ateşleme sistemi, araçları günümüzdekiler kadar ekonomik hale getirdi. Daha az yakıt yakmaya başladılar.

lada

Daha sonra otomobille aynı renkte mika tamponlar geldi. Üstünde lambalar ve çipler olan bu sözde tamponlar sağlam bir yumrukla kırılacak kadar zayıf bir bisküviden ibaret. Yalnızca adı tampon.

Sanırım anımsarsınız, sigorta şirketlerinin yeni araçları kabul etmemeye başladığı ya da fiyat arttırdığı haberleri yayınlandı. Bu önemli bir gelişmedir, çünkü otomobiller artık bir ' gider faturası' bombası haline geldi. Küçük bir kazada bile araçların her yerinde yer alan çipler, sensorlar ve elektronik kutular, zayıf kaporta ve sözde tamponlar çok para tutuyor. Kazalarda arabalar kristal vazo gibi parçalanıyor. Bunu yapan akıllar birbiriyle yarışmak için 'onda var biz de dahil edelim' mantığıyla otomobilleri çıt kırıldım aksesuar çöplüğü haline getirdi. Aşırı pahalandı ve kendi kendinin ayağına sıktı;

Cam suyunun seviyesini ve motorunu denetleyen sensor.

Oturağı ısıtan ve ya soğutan düzenekler.

Bluetooth.

Konuşan araba.

Otomobile entegre radyo ve müzik setleri ki bunlardan girip arabanın güvenlik ayarları ya da elektronik el frenleri bile iptal edilebiliyor.

Radar.

Bilgisayar ekranı gibi göze zarar ve dikkati dağıtan ön paneller.

Elektronik göstergeler.

Zaman zaman otomobilleri trafikte seyrederken felç eden geri zekalı ABS sensorları.

Lastiklerin havasının durumunu bildiren sensorlar.

Daha neler neler. Öyle hata sinyalleri geliyor ki mümessil servis bile aciz kalıyor. Bir sürü gereksiz, para tuzağı ve insanları akılsızlaştırıp tembelliğe iten para tuzakları.

Bakın Orta Anadolu ya da genelde taşraya gidin. Göreceksiniz ki halen Tofaş'ın kuşları ve Toros'lar kullanımda. Doğu Avrupa'da Lada Samara'lar halen kullanımda. Çünkü o araçlar insanların ekonomisini felç etmek için değil, hizmet vermesi ve gerektiğinde kolay tamir edilmesi için üretildiler. Sınıf sembolü değildiler. Görevleri insanlara hizmet etmekti.

Halkın %85'i kompleksli ve hava atma meraklısı değil. Halkımızın derdi A noktasından B noktasına gidebilmek. Gereğinde istasyon versiyonuyla mal taşımak. Günlük ulaştırma gereksinimini gidermek. Araba sürerken CD'yi ya da flaş belleği kullanıp müzik dinlemek.

Bırakalım vatandaş su fışkırmayınca cam suyunun bittiğini anlasın. Direksiyon titreyince ya da bir tarafa çekince lastiklerin havasına baksın. Motor yağını arada kontrol etsin. Ampul patladığında ön çamurluğu çıkarttırmak zorunda kalmasın. Arkasındaki basit plastik kapağı açıp ampulü kolayca değiştirsin. İnsanlık beynini kullanma yeteneğini kaybetmesin. Aşırı pahalanan gereksinimler yüzünden bunalıma girmesin. Kan emici ve ana malcı güçlerin mega pahalı araçlarına yatırmasın kıt kaynaklarını.

Yerli otomobil sektörüne sesleniyorum. Hiç çekinmeden BASİT'E BASİC'E SİMPLE diyarına hemen dönün.

Göreceksiniz Lada'nın savaş nedeniyle daralıp aldığı karar aslında dünyanın mecburi 'kısmen geri dönüşü' olacak.

Şimdiye kadar en fazla donanımı yapabilme yarışı vardı. Bundan sonra çoğunluğa yani halka yönelen otomobil üreticileri rekabet savaşından payını fazlasıyla alacak. İnsanların yüzü gülecek.

Cem Güneş
Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Cem Güneş
Cem Güneş

İzmir doğumlu olmakla birlikte Kırşehir kütüğüne kayıtlıdır. 1987 yılından bu yana aynı zamanda vatandaşı olduğu Norveç"te yaşıyor. Bugüne kadar üç şiir ve iki öyku kitabı yayınlanan yazarımız, ne doğduğu topraklardan ne de ana dilinden kopabilmiştir. Romantik şiir ve sıra dışı yazgıları  kaleme aldığı öykülerinde, İskandinav kültüründen etkileri de gözlemliyoruz.