İstanbul Film Festivali 'olaylı' devam ediyor

Sinema

İstanbul Film Festivali, kadına şiddet, yönetmen, film

41. İstanbul Film Festivali, Ulusal Belgesel Yarışması'nda yer alan Yeni Bir Dünya Doğuyor adlı filmin yönetmeni Serhat Yüksekbağ'ın bir şiddet olayının faili olduğu gerekçesiyle, festival programından ve yarışmadan çıkarıldığını duyurdu.

Sinema, televizyon ve tiyatro sektörlerinde çalışan kadınlardan oluşan dayanışma platformu #SusmaBitsin de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, IKSV'nin yanında olduklarını ve bu tavrın diğer kültür sanat kurumlarına da sirayet etmesini umduklarını söylediler.

İstanbul Film Festivali'nin Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

"İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması'na seçilen "Yeni Bir Dünya Doğuyor" filminin yönetmeninin geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir şiddet olayının faili olduğunu öğrendik. İKSV ve İstanbul Film Festivali olarak, hayatın her alanında kadına yönelik şiddetin ve failin karşısında, maruz kalanın yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatarak, filmi Ulusal Belgesel Yarışması'ndan ve programımızdan çıkardığımızı bildirmek isteriz. PDF biletlerin iadesi biletlerin alındığı hesaplara otomatik olarak yansıtılacaktır. Basılı bilet sahibi izleyicilerimizin iade işlemlerini başlatmak için biletleriyle birlikte İKSV ana gişe veya Zorlu PSM Passo gişesine başvurmalarını rica ederiz."

 

1968 - 1980 yılları arası bir grup genç güzel sanatlar öğrencisi üzerinden dönemin sanat siyaset ortamını, güzel sanatların toplumsal hareketler üzerinden dönüşümünü anlatan belgesel, Ulusal Belgesel Yarışması'nda prömiyer yapacaktı. 

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.