Cüneyt Arkın Türk halkına güvenen ve seven bir sanatçıydı

Sinema

Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti.

Cüneyt Arkın Türk halkına güvenen ve seven bir sanatçıydı

Unutulmaz filmleriyle Türk sinemasına damga vuran ünlü oyuncu Cüneyt Arkın, evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Arkın'ın hayatını kaybettiği belirtildi.

CÜNEYT ARKIN'IN KALBİ DURDU

Cüneyt Arkın'ın vefatına ilişkin Liv Hospital'dan yapılan açıklamada, sanatçının kalbinin durması nedeniyle hastaneye geldiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın, kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital'da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Liv Hospital ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın'ın ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz."

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan ünlü oyuncu 1937'de Eskişehir'de doğdu.

İlk evliliğini 1964'te Güler Mocan ile yapan Cüneyt Arkın'ın bu evliliğinden kızı Filiz doğdu. Evliliği kısa süren Arkın, 1970'te Betül Işıl ile evlendi. Bu evliliğinden de Murat ve Kaan adlı iki oğlu dünyaya geldi.

Asıl mesleği doktorluğu bırakan Arkın, 1963'te oyunculuğa başladı. Birçok filmde rol alan usta oyuncu, çok sayıda da ödül aldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türk sinemamızın usta ismi Cüneyt Arkın'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecek olan kıymetli sanatçımıza Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Unutulmaz rolleriyle hafızalarımıza kazınan, Türk sinemasının çok değerli ismi Cüneyt Arkın'ın vefat ettiğini derin bir üzüntüyle öğrendim. Usta oyuncuya Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR? 

Yeşilçam'ın unutulmaz sanatçısı Arkın 1937’de Eskişehir’in Karaçay köyünde doğdu. Babası, annesi ve iki ablası ile ekin ekerek, çobanlık yaparak geçti yılları. Hep okudu, hem ailesine yardım etti o dönem. Eskişehir Atatürk Lisesi’nde öğrenim gördü. 1958 yıllında İstanbul Tıp fakültesi kazandı. İstanbul’da hem çalışıp hem okuyan Cüneyt Arkın beş buçuk yılda tıp fakültesinden mezun oldu. (1961)

Eskişehir’de askerlik yaptığı sıralarda Şafak Bekçileri filminin yönetmeni Halit Refiğ’in dikkatini çekti. 1963 yıllında Artist Dergisi’nin düzenlediği yarışmada birinci oldu. 1963 yıllında Halit Refiğ’in teklifi ile beyaz perde serüveni başladı.

1964’te oynadığı Gurbet Kuşları’nın finalindeki  kavga sahnesi, kariyerin dönüm noktası oldu. Daha sonra Halit Refiğ’in önerisi ile aksiyon filmlerine yöneldi. İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay akrobasi eğitimi aldı. Aldığı eğitimi Malkoçoğlu ve Batalgazi filmlerinde beyaz perdeye taşıdı. Kısa zamanda aksiyon filmlerin aranan oyuncusu oldu. Kariyeri boyunca birçok farklı karaktere can verdi. Komedi, macera ve toplumsal birçok türü içeren filmlerde de rol oynadı.

Cüneyt Arkın, binicilik ve karatede uzman sporcu unvanına sahip. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sundu, gazetelerde sağlık ile ilgili köşe yazarlığı da yaptı.

Sinema alanında 2021 Kültür ve Sanat Ödülü’ne layık görüldü. Cüneyt Arkın, dünyada en çok başrol film oyuncusu olarak da bir rekora sahip.

SON PAYLAŞIMI

Cüneyt Arkın iyi bir twitter kullanıcısıydı. Tüm resmi ve dini bayramlarda olduğu gibi anma günlerinde de mutlaka bir mesaj yazardı. Ayrıca eski fotoğraflarını ve görüntülerini paylaşmayı da severdi.

Son twitter paylaşımı 9 Haziran 2022 günü paylaşımı Antalya Film Festivali'ne giden ekibin bugün altın kıymetinde havaalanı fotoğrafıydı.

19 Haziran'daki paylaşımıysa 'Babalar günü' nedeniyleydi. 

 

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.