Resim

DYO Resim Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye’de özel sektörün sanata verdiği desteğin önemli örneklerinden ve Türk Resim Sanatı’nın gelişmesinde rolü bulunan yarışmalardan 39. DYO Resim Ödülleri'nin sahipleri açıklandı. 

DYO Resim Ödülleri sahiplerini buldu
26-06-2022 12:14
26-06-2022 12:25

“Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin yanı sıra bu yıl, İran, Azerbaycan, Almanya, Şili ve Bulgaristan’dan da sanatçılar başvuru yaptı.

Pentür dalında Atila Ulusal’ın “Beni Buradan Almayın”, Furkan Armutçu’nun “Buğday Tarlası”, İrfan Dönmez’in “Ben’e Dair İmgeler” ve Murat Özbakır’ın “Yeryüzü-Kent-Yapı” isimli eserleri ödüle layık görülürken, Kübra Gürleşen’in “Tuz Gölü” ve Şerife Şen Akkaş’ın “Yok Oluş” adlı eserleri özgün baskı dalında ödül aldı.

Pentür dalında ödül alan eserlerin sahipleri 35.000 TL, özgün baskı resim dalında ödül alan eserlerin sanatçıları ise 15.000 TL “Başarı Ödülü” almaya hak kazandı.

Eserler, sanat, eğitim ve basın dünyasından ressam Habip Aydoğdu, Prof. Hayri Esmer, Doç. Dr. Devabil Kara, Prof. Cebrail Ötgün, Prof. Dr. Ferhat Özgür, Prof. Mümtaz Sağlam ve Gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.

Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin seçiminde, teknik yetkinlikler, dil ve anlatım, sanatsal yaklaşımlardaki estetik düzey ve özgünlük esasları belirleyici oldu. Değerlendirme sonucunda 79 eser de sergilenmeye değer bulundu.

39. DYO Resim Ödülleri’nin ödül töreni ve açılış sergisi, Ekim ayında İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan 85 eser, sırasıyla Eskişehir, Ankara, Mardin ve İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler