Türkiye'de 'Bağımsız müzik'

Müzik

'İstanbul Caz Festivali Söyleşileri' Tayfun Polat'la sürüyor. 'Türkiye'de Bağımsız Müzik: Başlangıç' başlıklı söyleşiyi

Türkiye, Bağımsız müzik, Tayfun Polat

Bahar şenliklerinden sokak konserlerine, festivallerden barlara, DJ kabinlerine, dergilere kadar müziğin var olduğu her alanda emek veren Tayfun Polat, bağımsız müzik hakkında yıllardır biriktirdiklerini anlatmaya başlıyor. Bağımsız müziğin kapsamlı bir tanımını yapıp dünyadaki serüvenini aktardıktan sonra Türkiye’ye dönüyor ve 1950’lerden başlayarak memlekette yaşananları anlatıyor. 

1980’lerden 2000’lere uzanan kültürel dönüşümün, radyolardan MTV’ye, ihracat serbestisinden pop patlamasına, MySpace’ten Spotify’a farklı boyutlarıyla kendine yer bulduğu kitapta Kadıköy sokaklarında, Taksim’deki barlarda çalan genç müzisyenlerin hikâyelerinden, Amerikan üslerinin olduğu şehirlerdeki plak dükkânlarına uzanan ayrıntılar yer alıyor.

Her bölümün başında yer alan anılar, 80’leri ve 90’ları yaşayanlar için bir hatırlama, o yılları kaçıranlar içinse kıymetli bir öğrenme fırsatı sunuyor.

iksv

TAYFUN POLAT KİMDİR?

Müzik yazarı, şair, DJ, prodüksiyon insanı.

Konser organizasyonları, radyo programları, DJ setleri, müzik yazıları ve kitabıyla Türkiye’de bağımsız müzik denildiğinde ilk akla gelen isimlerdendir.

30 yıldır müzik sektörünün hemen her alanında çalıştı. ‘90’larda daha çok konser organizasyonu ve menajerlik işleriyle uğraştı. 2000’lerden itibaren yöneticilik vasfıyla sergi prodüksiyonları ve kültür merkezi işletmeciliği yaptı, festival organizasyonları içinde yer aldı.

2007-2019 yılları arasında kargART’ın yöneticisi olarak yüzlerce konser ve kültür sanat etkinliğinin hayata geçmesinde bilfiil rol aldı. Tüm kariyeri boyunca bizzat organize ettiği ya da organizasyonunda yer aldığı 1000’den fazla konserin gerçekleşmesini sağladı.

‘90’larda fanzinlerde başladığı müzik yazarlığı deneyimi, ixir.com, REC, Milliyet Sanat gibi medyalarda devam etti. 2007-2018 yılları arasında kargamecmua dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Mecmuada farklı konularda denemeler, makaleler yazdı ama esas ve öncelikli olarak müzik yazarlığı yaptı.

1998-1999 yıllarında Kent FM’de, 2002 yılında Radio Contact’te radyo programları hazırladı.

2011-2018 yılları arasında Açık Radyo’da türünün ilk örneği olan ve anaakımın dışında kalan müzisyenlere yer verdiği “yerli” programını hazırladı. ‘90’lı yılların ortalarından itibaren önce ev partilerinde ardından profesyonel olarak DJ’lik yapmaya başladı. Karga’da çalıştığı dönemde mekânın resident DJ’lerinden oldu. İstanbul’un sayılı mekânlarında çaldı.

İkisi anlatı, beşi şiir olmak üzere yedi kitabı yayımlandı. Utkan Çınar’la birlikte kargamecmua Müzik Yazıları 2007-2011 kitabını derledi. Türkiye’de Bağımsız Müzik – Başlangıç isimli kitabı yayımlandı.

Kaynak: İKSV

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.