Anılardaki Büyük Sinema

Anılardaki Büyük Sinema
04-09-2022

Ankara’nın Yenişehir semtinde, Atatürk Bulvarı üzerindeki Zafer Meydanı Parkı’nın yanı başında inşa edilen binanın yapımı yeni tamamlanmıştı. Binanın parka bakan yüzünün apartman, bulvara bakan yüzünün ise şehrin en büyük sineması olacağı söyleniyordu. Bu söylenti, Ulus gazetesinin 11 Ocak 1949 tarihli sayısında yerini gerçeğe bırakacaktı:

“BÜYÜK SİNEMA

Yenişehir Atatürk Bulvarı’nda

Büyük fedakârlıklarla yeni inşa edilen 1600 kişilik

BÜYÜK SİNEMA

17-1-1949 Pazartesi matinelerden itibaren

Sayın Ankara halkına kapılarını açıyor.”

Ankaralı sinemaseverler bu ilanı coşkuyla karşılamışlardı. Daha hizmete girmeden sinemanın önünde toplanan kalabalık, film afişlerini de merakla izliyordu. Irving Rapper’in yönetmenliğini üstlendiği, başrollerini Bette Davis, Paul Henreid ve Claude Rains’in paylaştıkları “Deception” adlı film Türkçeye “Zehirli Yalan” olarak çevrilmişti. 1946 yapımı bir saat 55 dakikalık film “On dakika ara” ile iki saat beş dakika gösterilecekti.

Film dünya sinemalarında üç yıl önce gösterime girmiş olmasına karşın, açılış için iyi bir seçimdi. Hem Bette Davis ve Paul Henreid dönemin gözde sinema oyuncularıydı; filmin yönetmeni ünlü, konusu da ilginçti:

Piyano hocası olan Christine Radcliffe, nişanlısı çellist Karel Novak’ın savaşta öldüğüne inanıyordu. Onu bir gün karşısında görünce şok geçirmişti. Ardından evlenmişlerdi. Ne var ki, Karel’in yokluğunda Christine’ın hayatına giren bir besteci mutluluklarını gölgeleyecekti.

İSMET İNÖNÜ BÜYÜK SİNEMA'NIN AÇILIŞINA KATILMIŞTI

Büyük Sinema perdelerini 17 Ocak 1949 günü, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün katılımıyla açmıştı. Sahipleri olan Kazım Rüştü ve Hamdi Başaran kardeşler, İnönü için her tarafı kadife kaplı özel bir loca yaptırmış, rahat koltuklarla donatmışlardı. İnönü’nün filmdeki sesleri rahat duyabilmesi için de özel bir hoparlör düzeneği yerleştirmişlerdi. Salon koltuklarının bitiminde yer alan bu loca Cumhurbaşkanı içindi, gelmese de boş kalırdı. İki yanında da dörder kişilik küçük “müşteri locası” bulunuyordu…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?