Kutlug Kağan Yazıtı’nın keşfi ne anlama geliyor? 4 Kelime çözüldü

Haber

Uluslararası Türk Akademisi ve Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü, Moğolistan’ın Ötüken bölgesindeki Nomgon Ovası’nda buldukları yazıtların Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait olduğunu açıkladı.

Kutlug Kağan Yazıtı, Keşfi

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nden bilim insanları 2016’da Nomgon Ovası’nda yüzey araştırmalarına başladı.

Bölgenin İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusu olan İlteriş Kutluğ Kağan’ın tüm Türk boylarını topladığı yer olduğuna inanılıyordu.

Önce üzerine 19 Türk boyunun tamgalarının kazındığı bir bengü taşı keşfedildi.

İlteriş Kağan

Ardından çok sayıda heykel ve elinde ant kadehi bulunan Türk beylerine ait heykeller ortaya çıktı.

Pandemi nedeniyle ara verilen ve Temmuz 2022’de yeniden başlatılan çalışmalarda, yaklaşık 250 metrekarelik bir kurganda yapılan kazıda dev bir külliye keşfedildi.

KUTLUG KAĞAN YAZITI’NIN KEŞFİ NE ANLAMA GELİYOR?

Prof. Dr. Ali Akar'ın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

1. Köktürk harfli “Kağanlık Yazıtları”na bir yenisi eklemiştir.

2. Kağanlık Yazıtı, Kül Tigin ve Bilge Kağan Yazıtları’yla sınırlı olmadığı, daha eskilere dayanan bir devlet geleneği olduğu ortaya çıkmıştır.

3.“Türk”, “Teñri”, “Kutlug Kagan” ve “Tümen” sözcüklerinin Türk harfleriyle ilk yazılışları tespit edilmiştir.

4.Türklerde anıt-mezar yapma işinin eskilere dayanan bir gelenek olduğu anlaşılmıştır.

5. II. Köktürk kağanlığının kuruluşuyla ilgili tarihî bilgilere ulaşılacaktır.

6. Yazıtın şimdilik tepelik bölümünün fotoğrafları elimizdedir. Metnin bütününe ve net bilgilere ancak yazıtın kopmuş kısmı çıkarılıp estampajları yayınlanınca ulaşacağız.

Kutlug Kaan

4 KELİME ÇÖZÜLDÜ

Kazılarda üzerinde iki yüzünde Türkçe ve bir yüzünde Soğdca yazılar bulunan bir taş ile kaplumbağa şeklindeki temeli bulundu. Bilim insanları taşın üzerindeki metinde “Tanrı”, “Türk”, “Kutluk”, “Tümen” gibi bir dizi kelime tespit etti. Yazıtın İkinci Göktürk Kağanlığı’nı yeniden canlandıran Kültegin ve Bilge Kağan’ın babası İlteriş Kutluk Kağan adına dikildiği sonucuna varıldı. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği var sayılan Orhun Anıtları’ndan daha eski bir Türk Anıtı bulunmuş oldu.

UNESCO’YA TANITILACAK

Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdıralı, iki yüzünde 12 satırlık eski Türk yazısı, üçüncü yüzünde ise eski Soğd yazısı bulunan anıttaki “Tanrı”, “Türk”, “Kutluk” ve “Tümen” kelimelerini okuduklarını söyledi. Kıdıralı, Hürriyet’e şu bilgileri verdi: “Orhun Yazıtları çok önemlidir ama bu yazıt da büyük öneme sahiptir. Bizim yazı tarihimizi daha ileri götürmektedir. Ek olarak Türk kelimesi ilk defa Türk biliminsanlarınca keşfedilmiştir. Biz akademiye üye ülkelerimizde bunun (keşfin) bilimsel tanıtımını yapacağız. Ayrıca UNESCO’da da bunun bir tanıtımını yapmayı düşünüyoruz. Bu hepimizin tarihine ışık tutacak ortak ve değerli bir buluştur.”

Kutlug Kaan

İlteriş Kutluğ Kağan, Çin’de doğup büyüdü. 681 yılında 17 arkadaşı ile Türk devletini yeniden kurmak için harekete geçti. Birçok kavmi tek bayrak altında toplayarak Çin’e karşı isyan etti. 682 yılında Göktürk Devleti’ni ikinci kez kurarak ülkenin başına geçti. Hiçbir savaşta yenilgiye uğramadığı rivayet ediliyor.

TÜRK DÜNYASI İÇİN ‘ÇOK ÖNEMLİ BİR KEŞİF’

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl: Türk dünyası ve Türk tarihi açısından çok önemli bir keşif. Kültigin ve Bilge Kağan yazıtları kadar önemli bir keşif olabilir.

Doç. Dr. Elvin Yıldırım: Kutlu olsun. Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nü kutluyoruz.

Prof. Dr. Kürşad Zorlu: Türk tarihi için önemli buluş. “Türk” ve “Tengri” ifadeleri var. Yazıt bu yönüyle Türk adının geçtiği ilk eser olacak. Hayırlı olsun.

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.