Haberler

Aydın Ilgaz’ı gençler uğurladı

Yazar Aydın Ilgaz toprağa verildi. Zincirlikuyu Camisinde yapılan törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda babası Rıfat Ilgaz’ın toprağıyla buluştu. Törene çok sayıda ‘68’linin yanında gençlerin de saf tutması dikkat çekti.

Aydın Ilgaz’ı gençler uğurladı
21-12-2022 07:24
21-12-2022 07:39

Aydın Ilgaz toprağa verildi. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilen Ilgaz'ı sevenleri Rıfat Ilgaz'ın yanına uğurladı.

Yazar Şükran Soner, Cumhuriyet’teki yazısında, sendikacılık yıllarında THY Teknik Müdürü olan Aydın Ilgaz’ın sendikalarda eğitim seminerleri verdiğini yazdı.

Soner Aydın Ilgaz’ın bu kadar önemli görevi tazminatının yeterli olduğuna kani olduğunda istifa ederek babası Rıfat Ilgaz’ın kitaplarını basmak için bu parayı feda ederek Çınar Yayınları’nı kurduğunu belirtti.

Şükran Soner yazısında, “Aydın Ilgaz’ı THY’nin gerçek kamu işletmesi kimliğini koruyabildiği yıllardan, Hava-İş Sendikası’nın eğitim seminerlerinde tanımıştım. Babasının oğlu olarak militan sendikacı kimliği ile. THY’nin Teknik Genel Müdürlüğü görevinden erken yaşta ayrılma düşüncesini paylaşmıştı. Kıdem tazminatı önemli rakamlara ulaşmıştı. Onu alıp Rıfat Ilgaz’ın kitapları ağırlıklı Ilgaz Vakfı’nı kuracaktı. Rıfat Ilgaz’ı ne kadar mutlu ettiğini, sevgili hocanın benimle paylaştığı cümlelerle aktarmalıyım: Yaşamımda ilk kez kendi kitaplarının kapağını seçiyor, içerikleri üzerinden istediğim düzenlemeleri yapabiliyorum.” diye yazdı.

Doğru karar doğru sonuçlar doğurmuş, Rıfat Ilgaz yazdığı ser satırla gelecek kuşaklara doğru düzgün derli toplu aktarılmıştı.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler