Fransız Büyükelçinin Elif Şafak İtirafı / Ahmet Yıldız

"Elif Şafak Türk toplumunun bilinçaltına çalışıyor!"

news-details
Haberler

Fransa Cumhuriyeti Kültür Bakanı adına Sanat ve Edebiyat Şövalyesi (Chevalier dans l’Ordre National des Arts et des Lettres) nişanı Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle Elif Şafak’a verildi.

“Elif Şafak'a Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanı”nda, törene katılan kişilere ve törende yapılan konuşmalara bakınca, Türk edebiyatının  ne hallere düşürüldüğünün acı fotoğrafını görüyoruz.

Yıllardır, “Edebiyat yoksulların yanında olmalıdır!” demeyi bile “Politika yapıyorsun!” suçlaması içeren  onlarca kuramla bize yasaklayanların, edebiyatı, özellikle ödüller aracılığıyla emperyalist politikaların elinde nasıl  oyuncak haline getirdiklerini sayın büyükelçi törendeki konuşmasıyla itiraf ediyor:

“Romanda, Ermeni Soykırımı’nın unutulması konusunu büyük bir incelikle ele aldığınız bölümlerden dolayı Türklüğe hakaret ettiğiniz gerekçesiyle hakkınızda soruşturma açıldı. Ne mutludur ki, bu karanlıkçı davadan vazgeçildi. Ama yine de bu tecrübenin sizi derinden etkilediğini biliyorum. Ne mutlu bizlere ki, geçirdiğiniz bu zor zamanlar, Türk toplumunun bilinçaltı üzerine çalışmanıza devam etmek konusunda cesaretinizi kırmadı."

*
Edebiyatın insanların ve toplumların bilinçaltına "çalıştığı" önemli bir gerçektir. Edebiyatla siz tüm toplumun ideolojisini değiştirebilir ve onları yönlendirebilirsiniz. (1980 darbesinden sonra Elif Şafak gibilerin yazar yapılması gibi!)

Burada, sayın ekselansları, Elif Şafak'ın romanlarında "Ermeni soykırımı yapılmıştır"ı beyinlere "incelikle işlediği" ve bunun için bu ödülü verdiklerini itiraf ediyor!

Ayrıca, ekselanslarının Türklerin Ermenilere "soykırım" yaptıklarına ilişkin mahkeme kararını kafasında çoktan vermiş olduğu da anlaşılıyor ki, diplomatik skandala girer mi, bir edebiyat sitesi olarak politikanın bu kadar inceliğini bilemeyiz.

*

Törene katılanlar:

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili,  Elif Şafak, eşi Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve TESEV kurucu üyesi Eyüp CanDoğan HızlanSedat ErginStar Gazetesi yazarı Mustafa Akyol,  Leyla Alaton, “Hamdi Akın’ın da bulunduğu iş ve sanat dünyasından birçok kişi!”   

*

Sayın Büyükelçi Bili, konuşmasının sonunda Elif Şafak’a “fikir özgürlüğü hizmetindeki entelektüel çalışmaları”, “kültürler arası diyaloga ve insan haklarına yaptığı katkılar”dan ötürü nişanı “takdim etti.”

*

Elif Şafak’ın teşekkür konuşması ise işin tuzu biberi olmuş.

İşte her yazdığı sözcükle saç baş yolduran, Türkçe’ye takla attıran, Şafak’ın yeni incileri:

“…Biz yazarlar yalnızlık yaşıyoruz.”

“Yazarken çok tek başınayız.”

“Böyle bir ödül aldığında insan bir an duruyor.”

“Benim için bir okur mektubu almak gibi bir şiara beni buluşturan, bağlantı kurmamı sağlayan, yüreğime enerji veren bir ödül.”

Ödül haberinin bir çok basın yayın organında “magazin” bölümünde yayınlanması ise ilginç bile değil; Türk gazetecilerinin mükemmel zeka ürünü bir tavır.

*

Gerçekedebiyat.com, büyük Türk edebiyatını, halkına ülkesine yabancı “tüccar politikacı edebiyatçı" anlayışlarına karşı durarak, bu zengin dili yaratan halkın yanında yeniden yerini almasını sağlayana dek mücadelesini sürdürecektir.

gercekedebiyat.com 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..