Dr. Mehmet Öz'den sevindirici koronavirüs açıklaması

Ünlü kalp cerrahi Prof. Dr. Mehmet Öz, dünyanın kabusu haline gelen ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs tedavisindeki gelişmelerle ilgili sevindirici haberler verdi.

news-details
Haberler

Dünyaca ünlü Kalp Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Öz, dünyanın kabusu haline gelen ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan Coronavirüs'e dair sevindirici haberler verdi.

Kamera karşısına geçen Doktor Öz, şunları söyledi:

"Dünyanın her yerinden bilim adamları Kovid-19'un tedavisini araştırıyorlar. Hızlı iyileşme sağlamak ve virüsün yayılmasını önlemek için tüm dünya hep birlikte çalışıyoruz. İlaç tedavisi Kovid-19 tedavisinde olumlu sonuçlar vermeye başladı. Geçtiğimiz hafta ünlü Fransız doktorla sıtma ilacı ve antibiyotiğin birlikte kullanıldığı Hydroxychloquine tedavisi üzerine görüşmüştüm. Doktor 18 hasta üzerinde uyguladığı tedavi ile hastalığın etkisinin azaldığını söylemişti. Tabii bu rastgele yapılmış bir çalışma değil. ABD doktorlara bu ilacın kullanımı konusunda izin verdi. Aslında ben yeni bir gelişme yani araştırmayı sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu her şeyi değiştirebilir. Çinli bilim adamları rastgele yapılmış bir çalışmanın ilk taslak sonuçlarını paylaştılar. Onlarla görüştüm. Bu, ilaç tedavisinin olumlu etkilerini görmemizi sağlıyor. Hastalığın etkisini azaltmada çok önemli olduğunu düşünüyorum. Virüsün etkisini azaltarak hayatları kurtarabiliriz. Wuhan'da şubat 4-28 arasında 62 vaka üzerinde yapılan bu çalışma henüz herhangi bir yerde yayınlanmadı. Ancak dünya genelinde bir salgınla mücadele edildiği için Çinli bilim adamları sonuçları sağlık çalışanları ile paylaştılar. Öksürüklü gün sayısı ise 3,1 günden 2 güne iniyor. En önemlisi ise zatürrede iyileşme ilaç olmadan yüzde 54,8 iken, 5 gün tedaviden sonra iyileşme oranı yüzde 80,6 ya çıkmış. Bence bu sonuçlar ümit verici."

Sosyal Medyada Paylaş

author

İlke Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Maden mühendisliği okuyor. Edebiyatı seviyor.

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..