Şehir Rehberi Sayfalarına Hoşgeldiniz

Bursa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2014 itibarıyla 2.787.539 nüfusa sahiptir. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr'dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.

Bursa'da turizm;  Sahip olduğu köklü kültürel mirasını günümüze kadar korumuş olan Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa, İznik, Uluabat gölü, Uludağ gibi değerleriyle turizm açısından da çok avantajlı bir şehirdir.

Bursa'da kış turizmi; Bursa'nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezidir.

Bursa'da doğa ve tarih turizmi ;  Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda Kış Turizminin ve kayak sporunun beşiği Uludağ on iki ay boyunca turizme açılmış ve bu amaçla 6 parkur belirlenmiş olup, parkurlar işaretlenmiş ve Uludağ kayak öğretmenleri rehberliğinde 1996 Haziran’ında turlara başlanmıştır.

Bursa'nın ekonomisi ; Brookings Institution ve JP Morgan'ın 2014 yılı baz alınarak oluşturulan ekonomide yükselen kentler sıralamasında Bursa 300 şehir arasında İstanbul'un ardından 4. sırayı aldı. Aynı listede Türkiye'den İstanbul ve Bursa dışında İzmir 2 ve Ankara 9. sırada yer almıştır.

NEREDE KALMALI

Ada Palas Hotel
Ada Palas Hotel

Bursa'da merkezi konumda bulunan Adapalas Otel kentin en eskilerinden biridir. Her biri tesisin farklı katında bulunan 3 adet hamam vardır.

Hilton Bursa Convention Center & Spa
Hilton Bursa Convention Center & Spa

Şehir merkezine 4 km uzaklıkta yer alan 5 yıldızlı bir otel olan Hilton Bursa'da modern ve klasik Osmanlı unsurları göze çarpar.

Baia Bursa Hotel
Baia Bursa Hotel

Bursa'nın sanayi bölgesine 1 km mesafede bulunan Baia Bursa Hotel, ücretsiz Wi-Fi ve düz ekran TV ile lüks odalar sunmaktadır.

Sheraton Bursa Hotel
Sheraton Bursa Hotel

Bursa şehir merkezine 10 dakikadan daha az mesafedeki Sheraton Bursa, lüks bir konut ve ofis merkezinin içinde yer almaktadır.

YEME İÇME

Hacı Dayı Tophane
Hacı Dayı Tophane

Yakında 36. yılını kutlamaya hazırlanan müessesede Doğudan Batıya geleneksel Türk kebapları ve spesiyaller sunulmaktadır.

GECE NEREYE GİDİLİR?

ALIŞVERİŞE NEREYE GİDİLİR?

Korupark
Korupark

Koru Park, Bursa'da 5 Eylül 2007 yılında hizmete açılan bir alışveriş merkezidir.

FİLM NEREDE İZLENİR

MÜZELER

Bursa Kent Müzesi
Bursa Kent Müzesi

Kent Müzesi'nde; Bursa kentinin tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler görsel sunum, obje ve animasyonlarla tanıtılmaktadır.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Muradiye semtindeki Ahmetpaşa Medresesi'nde, 18 Eylül 2004 tarihinde açılan müzede, ülkemizde örneği olmayan Esat Uluumay'a ait Osmanlı giysileri ve takıları sergilenmektedir.

Hünkar Köşkü Müzesi
Hünkar Köşkü Müzesi

Temenyeri semtinde, Uludağ yamacında bulunan köşk, 1844 yılında Sultan Abdülmecit için yaptırılmıştır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Büyükşehir Belediyesi tarafından kazandırılan, 30.000 m2'lik metrekarelik terkedilmiş bir ipek işleme fabrikasında açılan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye'de ilk ve tektir.

TİYATROLAR

KÜLTÜR MERKEZLERİ

KÜTÜPHANELER

TARİHİ ve TURİSTİK YERLER

Hacılar Camii
Hacılar Camii

Hükümet Konağı ile Adliye binasının önünden geçen yolun tam karşısında bulunan bu cami, 1466 yılında, Bakkalacı Sinan tarafından yaptırılmıştır.

Mollaarap Camii
Mollaarap Camii

16. yüzyılda Molla Arap unvanıyla anılan Mevlana Mehmed tarafından inşa ettirilmiştir.

Emir Han
Emir Han

Orhan Bey tarafından Bursa’nın fethinden sonra yaptırılan Emir Hanı Ulu Camii’nin kuzeydoğusundadır. 1518 yılına kadar Bezzaziye Hanı veya Beyhanı olarak da anılmaktadır.

Koza Han
Koza Han

Ulu Cami ile Orhan Cami arasındaki Koza Hanı, 1491/92 yılında ll. Bayezit tarafından İstanbul’daki camiine gelir olarak yaptırılmıştır.

HASTANELER

BURFAŞ TESİSLERİ

YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER

SANAT GALERİLERİ

ÖNEMLİ TELEFONLAR

BURSA'YA NASIL GİDİLİR?

KİŞİSEL BAKIM MERKEZLERİ

KİŞİSEL BAKIM VE GÜZELLİK MERKEZLERİ

TURİZM DANIŞMA BÜROLARI

SPOR MERKEZLERİ

BURSA TURU YAPAN ACENTALAR

ETKİNLİKLER

KEBAPÇILAR