Hıncal Uluç: Gençlerin önünü yabancı kuralı kesiyor!

Eleştiri

Hıncal Uluç, Fatih Terim, Ali Koç

Hıncal Uluç'un Sabah gazetesinde bugün yayınlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Geçen haftanın en güzel özelliğiydi, futbolda gençlere fırsat tanınması.. Daha güzeli de, futbolcusu olsun, hakemi olsun, bu gençlerin bu fırsatı çok iyi kullanması oldu.

Bu gençler, kara gözlerinin hatırına sahaya sürülmediler..

Genç hakemler, ustalardan daha yürekli, gördüğünü cesaretle çalanlar olarak sahadaydılar.

Alkış..

Ama futbolcular için söylüyorum.. Özellikle 8+3 kuralı konmasa ve sıkışık maç takvimleri yüzünden biraz da, bu kadar sakatlık ve ceza olmasa, hemen tüm takımlar sözleşmiş gibi, gençleri sahaya sürerler miydi?.

Mesela Ferdi örneğine rağmen, Fenerbahçe'nin Arda ve Çağtay gibi geleceğin (Tabii devamlı oynarlarsa) iki yıldızını sahaya süreceği aklınıza gelir miydi?.

Kimler kesiyordu gençlerin yolunu?.

Bu ülkeye on para etmez yabancı çöpleri büyük paralarla ve kimbilir nasıl anlaşmalarla ülkemize pazarlayan ve Türkiye'mizi çöplüğe çeviren menecerler..

İki örnek vereyim..

Mesela Fatih Terim, Galatasaray'a kaç yabancıyı kaça getirdi?. Ya da Ali Koç Fener'e..

O süprüntülere verilen paralar, o sayısız on para etmez için harcanacağına, Hagi, Popescu, Tafferel gibi üç büyük ustaya pay edilse, 2000 yılındaki başarı tekrarlanmaz mıydı!.

O paralar çöpe dağıtılacağına, en fazla 3, bilemedin 6 yıldıza harcansa, bu ülkeye kimler gelir, millet onları izlemek için nasıl statları ve ekran önlerini doldururdu bir düşünün?.

Türklerin yolunu kesen, altyapıları nerdeyse sıfırlayan bu serbest yabancı izninin gerekçesi, Türk takımlarının Avrupa liglerinde başarı kazanması olarak yutturuldu millete..

Ne oldu?. Yıllardır hangi başarıyı elde ettik, Avrupa'da!. Bu sene Konferans Ligi'nde bile takımımız yok.. Avrupa'nın 3. Ligi'nden söz ediyorum..

8+3 artık Türk gençlerine dönülmesi için yeterli değil.. Türkiye Futbol Federasyonu, 6+5'e dönülme tarih ve kararını açıklamalı ve kulüp yönetenlerin akıllarını başlarına devşirmeleri sürecini başlatmalıdır.

O zaman Çağtay'lar, Arda'lar, Ferdi'ler, Kerem'ler, Halil'ler, Rıdvan'lar, Güven'ler bugünkü gibi mecburen değil, bilerek, yetiştirilerek, seçilerek önce kulüp, sonra Milli Takım'a gelirler..

Milli Takım dedim de..

Yabancı transferi serbest bırakılmadan, Türkiye FIFA Listesi'nde kaçıncı sıradaydı, bugün kaçıncı sırada?.

UEFA Listesi'nde kaçıncı sıradaydık, bugün kaçıncıyız?.

Mucize olmazsa, Şampiyonlar Ligi'ne gidecek takım sayımız bire inecek, o da seçme turu oynayarak..
Sebep?.

Ruhsuz, sadece bol para verildiği için ülkemize gelen lejyoner, laf ola yürür gibi güya mücadele ediyorlar işte, görüyoruz. Oysa bizim çocuklar, ölesiye koşuyor, ayaklarını, hatta kafalarını tekmeye uzatacak kadar candan, yürekten oynuyorlar..

Türk futbolunu yabancı lejyonerler değil, Türk çocukları ve onların arasına konmuş çöpler değil, az ama öz, tekrar ayni örneği veriyorum, Hagi Popescu ve Taffarel benzeri gerçek yıldızlar kurtaracak.

6+5 yürekli kararını alacak Federasyon var mı ülkemizde peki?.

İşte ondan şüpheliyim!.

Hadi Nihat Başkan!.

Gençlere kapıları aç.. Tüm kulüplere açtır!.

Bir karar al, tüm günahlarını unuttur..

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.