Künye

Ticaret Ünvanı Ahmet Yıldız
Temsilci Ahmet Yıldız
Sorumlu Müdür Ahmet Yıldız
Yayıncı Ahmet Yıldız
Yönetim Yeri Oba Sokak 25/8
Telefon 05322544995
E-Posta gercekedebiyat.com
UETS Adresi
Yer Sağlayıcı Ünvanı Yönet Yazılım Anonim Şirketi
Yer Sağlayıcı Adres Çamtepe Mah Tevfik Atay Bulv Teknopark Yerleşkesi A Blok No : 115 Şahinbey - Gaziantep
Haber Sitesi Yazılımı HaberPanelim.com

Kurucusu: Ahmet Yıldız 

Kuruluş tarihi: 1 Haziran 2012 / Ankara

Genel yayın yönetmeni: Ahmet Yıldız
Dergi kitap gönderme posta Adresi: Fakülteler Mahallesi Oba Sokak 25 / 8   Cebeci / Çankaya - Ankara

İletişim: [email protected] 

Telefon: 0532 254 49 95

İlan vermek için: 0532 254 49 95

Gönderilen yazı ve yorumların sorumluluğu yazarlara aittir. Tüm yazı, şiir ve yorumlarımız kaynak gösterilerek yayınlanabilir.

GERÇEKEDEBİYAT.COM KURULUŞ BİLDİRİSİ?
GERÇEKEDEBİYAT'I KİM KURDU? GERÇEKEDEBİYAT NE ZAMAN KURULDU?

Gerçekedebiyat.com, hiçbir kurum veya kuruluşla doğrudan ya da dolaylı bir bağı bulunmayan, yazar Ahmet Yıldız’ın tasarlayıp kurduğu ve yayın yönetmenliğini yaptığı bağımsız bir bilgisunar sitesidir.

Gerçekedebiyat.com, düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğünde taraftır. Her türlü şiddet, baskı ve sansüre karşıdır.

Sanat ve kültür insanlarının, her türlü soruşturma ve kovuşturmadan bağımsız, alabildiğine özgür olmalarını savunur.

Gerçekedebiyat.com sanat ve kültür insanlarının kendi sorumluluklarını bildiklerine inanır. Bu nedenle ülkesine, ulusuna, emekçi halkına ve doğal olarak insanlığın pek zorlu ama muazzam ilerlemesine zarar verecek anlayış ve davranışlardan uzak durur.

Gerçekedebiyat.com yazar ve şairleri, dünyayı yöneten egemenlerin oyunlarına hizmet edecek politikaların bir siyasetçisi olsalar bile eğer -örgütlü/örgütsüz- şiddetin ve yüz kızartıcı suçların bir parçası haline gelmemişlerse, yalnızca kendi içimizdeki işleyişle teşhir edilip eleştirilmesinden yanadır.

-Bu anlamda- gerçekedebiyat.com eleştirinin -her türlüsünden- yanadır. Eleştiride, Kant/Marx çizgisinden Kuçuradi'ye dek uzanan etik parantezin içindedir.

Gerçekedebiyat.com, tankıyla topuyla bölgemize, sınır hattımıza yerleşerek, başta mazlum Arap halkı olmak üzere bölgemizdeki tüm yoksul halklara kan kusturan emperyalizm denen olguya şiddetle karşıdır.

Gerçekedebiyat.com her türlü ideolojik saplantılardan uzak kalarak, kapitalizmin bin yıl daha yaşamasına sağlayacak emperyalist yalanlara alet olmaktan dikkatle kaçınır. Yazar ve şairlerimize nicedir musallat olmuş “çokkültürlülük”, “yerellik”, “özyönetim”, “özgürlükçü laiklik”, “özgürlükçü demokrasi” gibi göze kulağa hoş gelen ama boyalı birer “neoliberal” tuzaktan başka şey olmayan kavramlara itibar göstermez. Emperyalizmin renkli yayınlarındaki bu zehirli koroya katılmaz. Aylan bebeğin sessiz çığlığının yanında durur.

Başka halklara, başka dil ve kültürlere saygının, birincil olarak kendi diline, kendi kültürüne, kendi ülkesine, kendi halkına saygı ve sorumluluktan geçtiğini bilir.

Kendi halkına kendi kültürüne saygısız yazar ve şairin başka dil ve kültürlere de bir faydası dokunmaz. -Dokunsa dokunsa emperyalist politikalara faydası dokunur.-

Gercekedebiyat.com, anti emperyalist mücadeleyle tam bağımsız Türkiye anlayışıyla kurulmuş Cumhuriyetimize ve anti emperyalist önder, politik lider, yazar ve şairlere saygıda kusur etmez.

Emperyalizme bağımlı, emperyalizmin içselleştiği (diğer bir deyişle tam bağımsız olmayan) bir devlette yazar, şair sanatçı da bağımsız olamaz. Gerçek demokrasi ve özgürlük tam bağımsız bir ülke olmaktan geçer. Yazarlarına gerçek anlamda özgürlük tanıyan bir devlete sahip olmak ancak emperyalizme karşı mücadeleyi birinci sıraya koyarak, bu karşı duruşu bir kültür haline getirerek mümkündür. Özgürlük emperyalist ülkelerden yardım alarak sağlanamaz.

Gerçekedebiyat.com Türkçe gibi dünyanın en özel, en güzel dilini kullandığı için gurur duyar ve bu dilin yarattığı muazzam kalıtı kendi kalıtı bilir. Bu gurur, kendi dilinden ve kültüründen gurur duyan başka uluslarınkinden ne eksik ne fazla bir gururdur.

Nazım Hikmet Türkçe'ye ne kadar saygı ve sevgi besliyorsa, Pablo Neruda Şili'sini ne kadar seviyor ve İspanyolcaya ne kadar saygı duyuyorsa, Aragon ne kadar Fransızca'yı seviyorsa biz de Türkçe'ye -onlardan ne fazla ne eksik-­ aynı duygular içindeyiz.

Gerçekedebiyat.com yazar ve şairleri, öncelikle içinden çıktıkları Türk ulusunun ve Türkçenin yazar ve şairi olduklarını, sonra evrenselleşerek diğer ulusların yazar ve şairi olunacağını bilir.

Böylece, Türk edebiyatına tüm tarihsel derinliğiyle sahip çıkar. Türk kültürünü, Türk ulusunun duygu ve düşüncelerini dünyanın diğer kültürlerine taşır. Gelecek “güneşli güzel günler”in kaynaşmasıdır bu.

Gerçekedebiyat.com sanat ve edebiyatın değerlerinden başka kimseye eyvallah dememiş modernist sanatçıların ruhunu taşır. Bu refleksle yayın yapar.

Gerçekedebiyat.com sahte edebiyatın şiddetle karşısındadır, gerçek edebiyatın yanındadır.
 
Ahmet Yıldız
Yayın yönetmeni


AHMET YILDIZ KİMDİR?

1960'da Artvin'de doğdu. Artvin Kâzım Karabekir Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi'nde okudu. Karadeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 12 Eylül 1980'de darbe aleyhine bildiri basıp dağıttığı için üç yıl tutuklu kaldı. İlk öyküsü Kıyı dergisinde yayımlandı. Ankara'da Edebiyat ve Eleştiri dergisini 2007 yılına dek 100 sayı çıkardı.

AHMET YILDIZ'IN ESERLERİ

Öykü kitapları:

 • Üçlü Kavşak (1988, Cem Yayınevi)
 • Kadın ve Boğa (1999, Çalıntı Yayınları),
 • Genç Kyros'un Yazgısı (2002, Everest Yayınları)
 • Nizamülmülk'ün Öldürülüşü (2014, Kaynak Yayınları)
 • Alçaklık Öyküleri (2018, Boyalıkuş Yayınları)
 • Ayışığında Kargıdalı Tarlasında (2018, Bakü Kanun Neşriyyat)

 
Eleştiri kitapları:

 • Kertenkeleler ve Edebiyat (2004, Papirüs Yayınları)
 • Büyük Yapıtlar Küçük Yapıtlar (2014, Kaynak Yayınları)
 • Edebiyatta Doğu’ya Dönmek (2018, Kaynak Yayınları)

 

1992'de Ankara'da Edebiyat ve Eleştiri dergisini çıkarmaya başladı. Dergiyi 2007 yılına dek 100 sayı çıkardı.

2005'te Kritik Kitaplar Yayınevi'ni kurdu. 2006 Edebiyat Yıllığı'nı çıkardı.

2009 yılında Halk TV'de hazırlayıp sunduğu "Gerçek Edebiyat" adlı 70 hafta süren programa edebiyatımızın önemli değerleri konuk oldu.

2018 Kasım ayından bu yana Ulusal Kanal'da "Büyük Saat" adlı edebiyat programını hazırlayıp sunmaktadır.

Yazar halen kurucusu olduğu www.gercekedebiyat.com adlı internet sitesini yönetmektedir. Eleştiri yazıları ve öyküleri çeşitli dergilerde yayımlanmaktadır.


AHMET YILDIZ'IN ÖDÜLLERİ

 • Üçlü Kavşak adlı öykü kitabı, 1987 Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü
 • "Yaratma Gecesi" adlı öyküsü, Homeros Edebiyat Ödülleri 2012 Tarık Dursun K. Öykü Ödülü birinciliği
 • Ankara Dil Derneği 2016 Onur Ödülü