Güle Yaza Edebiyat raflarda

Arşiv

Güle Yaza

Ümit Yıldırım'ın, Sincan İstasyonu Edebiyat Dergisi'nde uzun süredir yayımlanan edebiyatımızın ünlü simalarına ait anekdotları, "Güle Yaza Edebiyat"  başlığıyla Yazılı Kağıt Yayınları'ndan çıktı.

Ümit Yıldırım, kitapta yer alan anı ve fotoğrafların kimilerini kitaplardan, kimilerini şair ve yazarların kendi anlatımlarından derlediğini söyledi. Ümit Yıldırım ayrıca, "Sanatçıyı yalnız yapıtlarında değil, biraz da günlük yaşamındaki ilişkilerinde, konuşmalarındaki söz buluşlarında, olaylara bakış açılarında aramak gerekir. Bu söz varlıklarının, anı fotoğraflarının unutuluşun elinde solup gitmesine izin vermeden edebiyatımızın ünlü simalarından bir 'gülen yüzler seçkisi' hazırlamak istedik. Gülmece, nükte, espri ya da anekdot her ne derseniz deyin, bu söz varlıklarının derlenmesine destek veren şair ve yazarlara; ayrıca bu çalışmayı kitaplaştıran Abdülkadir Budak'a, kitabın editörü Orhan Göksel'e ve kitabın adını koyan Emel Güz'e teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Edebiyat çevreleri
eski edebiyatçıların (Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Nâzım Hikmet, Leyla Erbil, Vedat Günyol), yanı sıra günümüzün tanınmış şair ve yazarlarına ( Arife Kalender, Veysel Çolak, Salih Bolat, Murat Yalçın, Aslıhan Tüylüoğlu, Hüseyin Peker, Baki Ayhan T., Salih Mercanoğlu, Ahmet Zeki Yeşil, Neval Savak) ait anekdotların yer aldığı bu kitabı edebiyatımıza önemli bir katkı olarak değerlendirdi.

Ümit Yıldırım'ın, çok sayıda şiir, söyleşi, eleştiri, deneme ve öykü türündeki yazısı edebiyat dergilerinde yer aldı. Halen İzmir'de yaşamakta olup, evli ve iki çocuk babası.
 

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.