Ankara Opera Orkestrası'nın başkemancısı belli oldu

​Yıllarca ülkemiz orkestralar liginde hep ön sıralarda yer alma başarısını göstermiş Ankara Opera Orkestrası başkemancısı belli oldu.

news-details
Müzik

.Ankara Opera Orkestrası'nın son 22 yılındaki başarısında, başkemancılık görevinde bulunan Tayfun Bozok'un payı büyük.

Sanattanyansimalar.com yazarı Şefik Kahramankaptan'ın yazdığına göre 22 Temmuz 2020'de "yaş haddinden" emekli olan Tayfun Bozok'tan sonra yerine  uzun süre yardımcılığını yapan Deniz Aydın getirildi.

DENİZ AYDIN KİMDİR?

Aydın, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nı 1999 yılında tamamlayıp, aynı yıl Ankara DOB'un açtığı sınavı kazanarak orkestranın 1. keman üyesi oldu.

2000-2001 sezonunda Almanya'daki Detmold Müzik Yüksek Okulu'nun sınavını kazandı. Prof. Thomas Christian'ın sınıfına kabul edildi ve 2003'te yüksek lisans diplomasını aldı.

Bu dönemde Detmold Akademi Orkestrası'nın başkemancılığını yaptı. W. A. Mozart'ın 'Figaro'nun Düğünü´ operası ile bu orkestranın başkemancısı olarak Almanya'da birçok turneye katıldı.

2003'te Ankara'ya kuruma geri dönen Aydın, açılan sınavı kazanarak konzertmeister yardımcısı ve ardından konzertmeister oldu.

Sibelius, Bach, Brahms, Saint-Saens, V. Williams konçertolar başta olmak üzere solo keman ve orkestra için pek çok eseri, CSO, ADOB, SamDOB, BBDSO, ÇukurovaDSO, Hacettepe SO gibi orkestralar eşliğinde seslendiren, pek çok resital veren, oda müziği topluluklarında çalan Deniz Aydın, sağlam entonasyonu, iyi yay tekniği ile çıktığı her sahnede kendini gösteriyor.

Kahramankaptan'ın "Tam bir görev insanı" olanak değerlendirdiği  Deniz Aydın, SamsunDOB'un gücünü iyice yitirdiği son yıllarda pek çok eser için Ankara'dan Samsun'a görevlendirilerek orkestranın başkemancılığını yaptı. 

BAŞKEMANCI (Konzertmeister) NEDİR?

Konzertmeister, yani başkemancı, orkestraların iskeletini oluşturan yaylıların hazırlığından, beraberliğinden, orkestranın disiplininden sorumlu olan müzisyendir. Opera orkestralarında normal dönemlerde haftada değişik eserlerden oluşan beş-altı temsil verildiği için, 1. konzertmeister ile diğerleri, hazırlık döneminden itibaren bir eserin sorumluluğunu üstelenerek, o eserin tüm prova ve temsillerinde orkestranın birinci sandalyesinde yer alırlar.

Bu dikkate alındığında opera orkestralarında başkemancılık görevinin, senfoni orkestralarına göre daha ağır olduğu anlaşılır.

Bilindiği gibi opera orkestralarının talihsizliği, görev gereği hep çukurda çalmaları, göz önünde fazla olmamalarıdır. Ankara Opera Orkestrası, zaman zaman çukurdan çıkıp sahne üstü konserler verdiğinde kalitesini daha rahat ortaya koyabilme fırsatı bulmuştur

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..