Turan Dursun öldürülüşünün 30. yılında anılıyor

Dinlerin kökeni ve günümüzdeki işleviyle ilgili kitaplar yazan din adamı Turan Dursun, Gladyo türü bir cinayetle 4 Eylül 1990 günü İstanbul'da katledildi.

news-details
Deneme

56 yaşındaki Dursun, 4 Eylül 1990 günü Kadıköy Koşuyolu Caddesi üzerinde bulunan Bimtan Sitesi'ndeki evinden çıkarak bitişikteki bir marketin önünden yürürken, karşı kaldırımda bulunan bir araçtan üzerine ateş edildi.

Kanlar içinde yere yığılan Dursun, kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı kurşunlarla olay yerinde yaşamını yitirdi.

Dursun uzun süredir tehditler alıyordu. Saldırıyı İslami Hareket Örgütü üstlendi. Başka suçlardan da aranan bir grup saldırgan daha sonra yakalanarak yargılandı ve çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

TURAN DURSUN KİMDİR?

Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Gümüştepe köyünde 1934 yılında dünyaya gelen Turan Dursun uzun yıllar Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak imamlık ve müftülük yaptı. Dursun, 1966 yılında müftülüğü bırakarak TRT'de memur olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sınavla prodüktör olma hakkını kazanan Dursun, 1982 yılında TRT'den emekli olana kadar çok sayıda dini ve dini olmayan programa imza attı. Dursun, 1989 yılından itibaren Saçak ve 2000'e Doğru dergisinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. Çok sayıda kitabı Kaynak Yayınları tarafından yayımlandı. Eserleri çok satanlar listesine girdi.

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..