Türk Mitolojisi bilgisayar oyunu oldu: URUZ- Er Kişinin Geri Dönüşü

Türk mitolojisi edebiyat sanat alanında yeterince yer bulamasa da dünyada iyi bir yer bulan oyun sektöründe bir video oyunu yolda.

news-details
Haberler

"URUZ: Er Kişinin Geri Dönüşü" (URUZ: Return of the Er Kishi) adlı oyunun yapımcılığını Ali Can Meydan yapmış, senaryosunu Gökhan Yücel yazmış.

Bilindiği gibi 2019 yılında  13. Dede Korkut Destanı'nın bir nüshası daha bulundu. Nüshada “Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi” meydana çıktı.

URUZ: Er Kişinin Geri Dönüşü adlı oyun da temelini Korkut Ata’nın destanlarından alıyor. Hikâyesini Salur Kazan’ın oğlu Uruz’un maceralarına ayıran yapım, bir piksel platform oyunu olarak tanımlanıyor.

Oyunda Salur Kazan’ın oğlu Uruz esaret altına alınana kadar hiç savaş görmeyen bir karakter. Bir av sırasında Kazan Bey ve Uruz’un haydutlar tarafından saldırıya uğraması, Uruz’un esir düşmesi, annesi Burla Hatun’un tepkileri, Kazan Bey’in ve Burla Hatun’un adamlarının Uruz’u kurtarması için Kazan Bey’e yardım edişi gibi aksiyonları işleyen oyun aslında destanın bittiği noktadan başlıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..