Nazım Hikmet'in oğlu Memet Ran öldü...

news-details
Haberler

Nazım Hikmet'in öz oğlu ressam Mehmet Nazım 67 yaşında, Paris'te hayatını kaybetti. 

Paris’te yaşayan ressam Utku Varlık, ölüm haberini sosyal medyadan yayınladığı mesajla duyurdu. Varlık, “Mehmet Nazım’ı yitirdik; Yakın ve uzak bellek, bana tarifsiz bir hüzünü anımsatıyor. Uzaklaşıyoruz yavaş yavaş” mesajını paylaştı.Nazım Hikmet, 1950 yılında cezaevinden çıktıktan sonra Münevver Andaç’la yaşadığı ilişkiden 1951 yılında Mehmet dünyaya geldi. Hikmet ile Andaç resmi olarak evli değildi ve Nazım Hikmet oğlu Mehmet üç aylıkken Türkiye’den ayrıldı. Mehmet Nazım babası Nazım Hikmet’le küstü ve bugüne kadar babası hakkında hiç bir açıklama yapmadı. 

Memed Nazım, uzun yıllar Fransa’da yaşadıktan sonra Büyükada’ya yerleşmişti.

Böylece uzun süre annesiyle birlikte Fransa’da yaşayan Ressam Memed Nazım, zamanında babasının terk etmek zorunda kaldığı ülkeye 2008 yılında dönme kararı almıştı.  

Memed Nazım medyada olmayı kendisiyle ilgili haber yapılmasını hiç sevmiyordu. Babasına ya da kendine ilişkin herhangi bir haberin basında yer almasından hoşlanmıyordu. 

Nazım Hikmet’in geçmişine ilişkin haberlerde Memed Nazım’ın yerine Hikmet’in üvey oğlu Mehmet Fuat  ön plana çıkmıştı.

Basında Nazım Hikmet ile ilgili asla konuşmayan Memed Nazım Büyükada’daki evinde, babasına ilişkin bir arşiv de bulundurmuyordu.

Fakat Nazım Hikmet eserlerinin telifleri Memed Nazım'a ödeniyordu. Çünkü kitapların yayın hakkı,Yapı Kredi Yayınları ve bu yayınevi üzerinden oğlu Memed'e aitti. İzinsiz kullanımını yasaklamıştı. 

Orhan Karaveli, Mehmet Ran hakkında şunları söylemişti: "Mehmet ise bugün babasını sevmeyen bir adam. Çünkü ona şair gerekli değildi, ona baba lazımdı. Ortaya çıkmıyor, röportaj vermiyor kimseye. Hiç kimseyle sohbet etmiyor. Nazım Hikmet'in tek mirasçısı olduğu için şairin kitaplarından para kazanıyor. İstanbul'da adalardan birinde ev alıp, orda yaşıyor, kimseyle konuşmuyor, kenara çekilip dinmez-söylemez hayatına devam ediyor." (okumak için...)

Mehmet Nazım geçen yıl kalp rahatsızlığı geçirince Paris'e dönmüştü. Nazım Hikmet oğlu için şiir yazmıştı:

Karşı yaka memleket,
sesleniyorum Varna’dan,
işitiyor musun?
Memet! Memet!
Karadeniz akıyor durmadan,
deli hasret, deli hasret,
oğlum, sana sesleniyorum,
işitiyor musun?
Memet! Memet!

GERCEKEDEBİYAT.COM

   

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..